V poslední době jsem se z důvodu odešlé lambda sondy zabýval hodně funkcí vstřikovacího zařízení, informace jsem získával poměrně obtížně a tak je teď dávám do jednoho článku, aby mohly posloužit i dalším.
Popis se týká Fiatů se vstřikováním Mono-Jetronic, je však použitelný i na Fiaty se vstřikováním Mono-Motronic, které je velmi podobné.

Vstřikovací zařízení řízené řídící jednotkou potřebuje pro svoji správnou funkci několik čidel rozmístěných na motoru. Jsou to:

  • snímač otáček
  • čidlo teploty motoru
  • čidlo teploty nasávaného vzduchu
  • lambda sonda
  • potenciometr polohy škrtící klapky
  • spínač volnoběhu

    Obrázek vstřikování Mono-Jetronic:

    Kontrola čidel
    Upozornění: kontrolu čidel provádějte při vypnutém klíčku zapalovaní (není-li uvedeno jinak), protože by došlo zapsání chybového hlášení do paměti jednotky.

    Snímač otáček
    Je jedním ze základních vstupů pro řídící jednotku, bez jeho signálu motor nemůže fungovat. Senzor je umístěn na rozmezí mezi převodovkou a motorem nad setrvačníkem. Jeho protějšek tvoří výstupky na na setrvačníku. Snímač je použit pro řízení volnoběžných otáček, omezovač otáček, řízení okamžiku zážehu, řízení vstřiku paliva. Pokud se přeruší tento signál motor není schopen fungovat.
    Příznaky poruchy: motor nelze nastartovat
    Kontrola čidla: jedná se o indukční čidlo, které generuje signál o horní úvrati a otáčkách motoru. Signál tohoto čidla je připojen na řídící jednotku zapalování Digiplex. Běžným multimetrem se dá proměřit odpor čidla, který by se měl pohybovat mezi 650-950 ohmy. Přesné proměření je možné pouze osciloskopem. Čidlo má dva vývody.
    Tip na opravu: asi pouze výměna

    Čidlo teploty motoru
    Nachází se na sacím potrubí, které je vyhříváno chladící kapalinou. Tj. po demontáži saní ze vstřikovací jednotky je přístupné v levé části sacího potrubí. (Z pohledu směrem do otevřeného prostoru motoru). Jeho účelem je informovat řídící jednotku o teplotě motoru - ta podle teploty prodlužuje dobu vstřiku u studeného motoru. V případě poruchy tohoto čidla nahrazuje řídící jednotka tuto hodnotu stálou hodnotou 90°C.
    Příznaky poruchy: obtížné startování studeného motoru, poškubávání studeného motoru, po zahřátí motoru by se měl už chovat normálně
    Kontrola čidla: po vyjmutí konektoru změřit odpor mezi kontakty - studený motor 20°C cca 2500 ohm, teplý motor cca 90°C cca 300 ohm.
    Tip na opravu: výměna, nebo si dokážu představit nouzové řešení v umístění náhradního NTC čidla (dá se koupit za cca 15 Kč) někam na motor, aby aspoň nějaké udáje řídící jednotka dostávala.

    Čidlo teploty nasávaného vzduchu
    Je umístěno na vstřikovací jednotce, je to odporový měřič. Je přístupné po demontáži sání. Signál je použit pro dodatečné obohacení směsi při nízkých teplotách a pro vyvážení množství vzduchu při různých teplotách. Motor může fungovat i bez tohoto čidla, jednotka potom počítá s fixní hodnotou 20st.Celsia.
    Příznaky poruchy: porucha tohoto čidla se dle mého soudu nemusí v období jaro až podzim vůbec výrazně projevit. V zimě může způsobovat horší chování motoru, i horší spotřebu.
    Kontrola čidla: na konektoru vstřikovací jednotky (na obrázku na levé straně) jsou čtyři vývody, u vstřikování Mono-Jetronic je čidlo vyvedeno na krajní kontakty tj. 1 a 4. U Mono-motronic na kontakty 3 a 4. Na čidle mají být při měření stejné hodnoty jako u čidla teploty motoru.
    Tip na opravu: výměna, nebo náhrada NTC čidla novým za pár korun (viz. výše), které se připevní někde v sacím prostoru namísto nefunkčního.

    Lambda sonda
    Je umístěna ve výfukovém potrubí před katalyzátorem. Sonda informuje řídící jednotku o podílu kyslíku ve výfukových plynech. Na základě těchto údajů jednotka upravuje délku vstřiku paliva tak, aby byl zachován ideální poměr paliva a vzduchu.
    Příznaky poruchy: zvýšená spotřeba paliva, případně i horší chod motoru
    Kontrola čidla: lambda sonda ve Fiatu Tipo 1.4 i.e. je třídrátová - dva vodiče (bílé) svedené do jednoho konektoru jsou vyhřívání lambda sondy a jeden samostatný je signál - má oranžový konektor. Konektory jsou místěné levé straně před přepážkou motoru a kabiny.
    Kontrolu vyhřívání provedeme tak, že změříme odpor mezi kontakty na konektoru pro vyhřívání - správná hodnota je cca 4,5 ohm. Signál lambda sondy zkontrolujeme tak, že rozpojíme konektor signálového vodiče a zasuneme do něj tenký drátek a konektor zase spojíme. Poté nastartujeme motor a měříme digitálním multimetrem (ručičkový není vhodný), napětí na tomto vyvedeném drátu proti kostře. Hodnota musí oscilovat mezi 0,1 - 0,8 V. Pokud naměříme jen 0 V je zde zkrat, pokud naměříme stálou hodnotu cca 0,47 V jedná se pouze oproti napětí řídící jednoty a lambda nedává signály.
    Tip na opravu: výměna, nebo v případě toho, že byla zanesena nějakým náhlým únikem oleje do spalovacího prostoru, zkusit vysokými otáčkami při neutrálu ji pročistit. Někdy to pomůže. Ovšem Lambda sonda má omezenou životnost cca 160 000 km, proto pokud odejde stářím je nutná výměna.

    Potenciometr polohy škrtící klapky
    Slouží ke snímání polohy škrtící klapky. Je umístěn na vstřikovací jednotce z levé strany (na výše uvedeném obrázku zezadu). Na základě polohy škrtící klapky a otáček řídící jednotka vyhodnocuje objem nasávaného vzduchu.
    Příznaky poruchy: kolísání volnoběhu, cukání při jízdě, horší startování
    Kontrola čidla: Kontrola potenciometru je poněkud problematická, protože přeměření odporu jednotlivých drah nemusí znamenat funkční potenciometr. Přibližné odpory drah při nesešlápnutém pedálu plynu: 5-1 … 1 kohm; 5-4 … 1695 ohm; 2-1 … 1009 ohm a při plně sešlápnutém pedálu: 5-1 … 1 kohm; 5-4 … 1401 ohm; 2-1 … 1725 ohm.
    Obrázek potenciometru:

    Bohužel častější závady tohoto potenciometru bývají spíš mechanického rázu tj. prasklý nebo ohnutý jezdec, celkové znečištění způsobující špatný kontakt a podobně. V těchto případech nezbývá než potenciometr rozebrat, zkontrolovat a vyčistit.
    Tip na opravu: pokud nepomůže pročištění je nutná výměna - je možné použít potenciometr ze škody Favorit se vstřikováním.

    Spínač volnoběhu
    Sice se nejedná o čidlo, přesto spínač volnoběhu uvedu. Je umístěn na nastavovači škrtící klapky. Pokud je uvolněn pedál plynu, dojde k jeho stisknutí. Řídící jednotka pak reguluje otáčky volnoběhu sama pomocí nastavovače škrtíví klapky.
    Příznaky poruchy: potíže s volnoběhem, otáčky jiné než cca 800 za min. při ohřátém motoru
    Kontrola čidla: při uvolněném plynu musí být sepnuty kontakty B3 a B4 na výše uvedeném obrázku, tj. bude mezi nimi odpor 0 ohm, po sešlápnutí plynu musí rozepnout tj. nekonečný odpor.
    Tip na opravu: pročištění, výměna

    Poznámky nakonec:
    Vstřikování Mono-Motronic má jinak provedený konektor B, tj. kontakty jsou zapojené jinak.
    Dále vstřikovací jednotka umožňuje přečtení paměti závad jednoduchým postupem pomocí takzvaného blikajícího kódu, postup je uveden na stránkách www.fiattipo.net